Aktualita

Cestovní ruch přestal existovat. Z výroků o zavřených hranicích mě polil mráz, říká Sivek

Krize, kterou v souvislosti s pandemií koronaviru zažívá segment cestovního ruchu, je naprosto bezprecedentní. „I během válek fungovaly některé restaurace a hotely. Dnes cestovní ruch přestal existovat,“ říká hoteliér a předseda Fóra cestovního ruchu ČR Viliam Sivek. Ohroženo je podle něj nejen 240 tisíc zaměstnanců cestovního ruchu, ale i všichni ti, kteří jsou na něj navázáni dodávkami zboží a služeb. Jak hodnotí slova náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly o zavřených hranicích? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

„Cestovní ruch zatím nikdy v takové situaci nebyl, je to zcela bezprecedentní. V novodobých dějinách od roku 1841, kdy Thomas Cook vypravil svůj první vlakový zájezd, se cestovní ruch nikdy s ničím takovým nepotýkal,“ komentuje dopady pandemie koronaviru na cestovní ruch hoteliér a předseda Fóra cestovního ruchu ČR Viliam Sivek.

Situaci podle něj nelze srovnávat ani s velkými povodněmi, které v uplynulých třiceti letech Česko zasáhly hned několikrát. „Tam jsme alespoň vždy viděli nějaké pomyslné světlo na konci tunelu. To teď nevidíme,“ říká Sivek. Když slyšel slova náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly o až dva roky zavřených hranicích, polil ho prý jako člověka, který zná obor a dovede si představit možné dopady, mráz po celém těle.

Sivek zároveň upozorňuje i na to, že situace nedopadá zdaleka jen na přímé zaměstnance sektoru, kterých je zhruba 240 tisíc, ale i na všechny osoby na něj navázané. „Každá pátá osoba je na cestovní ruch nějakým způsobem vázaná. Například podle Českého statistického úřadu ubytovací zařízení realizovala 57 milionů pokoj/nocí. Kdyby každý klient snědl k snídani jen dva rohlíky a vajíčko, už to znamená 114 milionů rohlíků a 57 milionů vajec,“ vysvětluje Sivek.

„Plus je nutno počítat s průměrnou obsazeností pokoje na něco málo přes dvě noci, díky čemuž je nutno vyprat a vyžehlit desítky milionů kusů ložního prádla. A takhle bych mohl pokračovat,“ dodává.

„Když budeme zdraví v naší republice, a jsem přesvědčen, že u nás to pomine rychle, tak jako první záchranu vidím domácí cestovní ruch,“ říká Sivek. V rámci Fóra cestovního ruchu a krizového štábu ministerstva průmyslu a obchodu, kterého je členem, navrhli například to, aby podniky zavedly benefit v podobě částečně hrazeného poukazu na tuzemskou rekreaci.

„Otázkou ale zůstává, jestli na nějaké cestování lidem vůbec zbudou peníze, a to i na cestování po České republice,“ netají Sivek obavy z tvrdých dopadů krize na ekonomiku. „Mám zprávy o tom, že někteří lidé skutečně přišli o práci, že kolegové museli propustit spolupracovníky, ale nemohu je říkat nahlas,“ uzavírá předseda Fóra cestovního ruchu ČR.

Zdroj: video.info.cz